It just dawned on me where that expression comes from. Sunrise. Up until now I was asleep.
You could say, I was in the dark.
Now I am enlightened.
If you don't see all the connections here, you need to wake up
Words are fun!
In this case, I used Granny Smith apples from my local orchard. No acid or other anti-browning ingredients, no preservatives, just apples.
Costs:
- 3 hours on my time
- $20 in apples
- $1.5 in power
- $1 in gas money
- some wear & tear on the dehydrator
And that's why I only make them for me and my household instead of trying to sell them. People who want dehydrated apples can either make them themselves or pay $1.50-2.50/oz.
Even at minimum wage, my costs would be $2.81/oz. I do it because they're delicious, and I want to be more self sufficient. I'd be able to make these without supply chains, a motor vehicle, or even electricity if it came down to it.
I do buy the el cheapo apples from the supermarket sometimes, and that makes it a little cheaper, but I also want to make sure my local orchard stays in business.
So I'll make mine and you can make yours. 🙂😋
Like tips & pics about dehydrating? Encourage me to post things like this more often. 🤙
#prepper #prepping #homestead #homesteading #DIY #food #dehydrated #apples