When you think about people you know, most of them probably have jobs. A security guard at an airplane engine manufacturing plant, a cook, software engineers, a mechanic, a painter. This is true in America as it is in most places around the world.
So how can people say, with a straight face, that America doesn't produce anything?
These things don't count? Does value only come in the form of manufacturing physical products, perhaps which are bought by the common person?
Look, I get that the US buys more than it sells. I'm not disputing that. But to say "nothing" is produced there is pretty... uninformed at best.
#ShowerThoughts
In this case, I used Granny Smith apples from my local orchard. No acid or other anti-browning ingredients, no preservatives, just apples.
Costs:
- 3 hours on my time
- $20 in apples
- $1.5 in power
- $1 in gas money
- some wear & tear on the dehydrator
And that's why I only make them for me and my household instead of trying to sell them. People who want dehydrated apples can either make them themselves or pay $1.50-2.50/oz.
Even at minimum wage, my costs would be $2.81/oz. I do it because they're delicious, and I want to be more self sufficient. I'd be able to make these without supply chains, a motor vehicle, or even electricity if it came down to it.
I do buy the el cheapo apples from the supermarket sometimes, and that makes it a little cheaper, but I also want to make sure my local orchard stays in business.
So I'll make mine and you can make yours. 🙂😋
Like tips & pics about dehydrating? Encourage me to post things like this more often. 🤙
#prepper #prepping #homestead #homesteading #DIY #food #dehydrated #apples